12. 9. 2018

Dlouhá období velmi vysokých teplot a extrémního sucha každoročně trápí obyvatele mnoha měst a Říčany patří z důvodu malého množství srážek k těm nejohroženějším. Rozpálený asfalt a nedostatek stinných míst mění často nezbytný pohyb po městě ve velmi nepříjemný zážitek. Naděje, že přijde změna tohoto trendu je malá a na boj s horkem se musí aktivně myslet při každé stavbě a rekonstrukci v moderním městě.

Máme v rukávu hned několik návrhů, které bychom jako zastupitelé rádi realizovali: 
1) Zastínění dětských hřišť, pískovišť, zastávek, prostor s lavičkami v parcích
Tam, kde nedávají přirozený stín stromy, postavíme plachty a stříšky. Je to jeden z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů, jak přinést lidem ve městě alespoň nějakou úlevu od slunce. Dětská hřiště se stanou opět obyvatelnými a čekání na autobus snesitelným. 
2) Pítka a vodní prvky ve městě
Trvalé vodní prvky jsou účinnější a ekologičtější způsob boje s horkem než kropení silnic. Na hřiště a do parků postavíme také fontány, t
ůňky a mlžítka, při budování pítek budeme myslet i na naše čtyřnohé mazlíčky. Přístup k pitné vodě během největšího horka považujeme za samozřejmost a chceme zvýšit její dostupnost na veřejných prostranstvích. 
3) Zelené střechy
Klasické střechy se v létě rozpalují až na 70° a zvyšují potřebu klimatizování uvnitř budov. Osazení střech zelení či sukulenty přinese snížení teploty nejen střechy samotné, ale i vyzařování tepla do okolí. Chceme aktivně prosazovat “zelené zastřešování” při plánování staveb a rekonstrukcí škol, garáží či úřadů. 
4) Podlaha je základ
Na parkovištích a větších městských plochách bychom rádi místo tmavého asfaltu a betonu viděli průsakové dlaždice, ve kterých roste zeleň. Už tak vzácná dešťová voda navíc nestéká do kanalizace, ale vsakuje a zavlažuje půdu. Na místech, kde je asfalt nenahr
aditelným, budeme prosazovat nejmodernější způsoby boje s jeho přehříváním – práci s jeho tmavou barvou. Stejně tak jiné tmavé plochy lze ochladit jednoduše změnou jejich barvy. 
5) Popínavá zeleň
Osazování města stromy je samozřejmost, avšak tam, kde na ně není místo, je možné například sloupy nechat porůst popínavou flórou. Zelené plochy snižují prašnost a zvyšují vlhkost vzduchu a obecně mají nižší teplotu. Zastoupení zeleně ve městech má tedy více než jen estetický efekt.